Przedszkole Miejskie nr 12 w Otwocku
 

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Wiosenne i nie tylko kłopoty ze zdrowiem

    Zjawiska alergiczne są następstwem odczynu alergen- przeciwciało, który wyzwala toksyny, będące bezpośrednio przyczyną zmian klinicznych. Ich częstość występowania zwiększa się realnie i wiąże się to ze stylem życia, wpływem zanieczyszczeń środowiskowych, sposobem odżywiania się itp.

CO UCZULA

ALERGENY WZIEWNE--- pyłki roślin, kurz domowy, pyły przemysłowe,
                                               zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt
ALERGENY POKARMOWE--- mleko krowie, jajko kurze, zboża, owoce, ryby
ALERGENY KONTAKTOWE--- detergenty, syntetyczne barwniki, olejki
                                                        zapachowe, formalina, chrom, nikiel

CZY TO MOŻE BYĆ ALERGIA
    
     Czy objawy, jakie obserwujemy u swojego dziecka to tylko np. przedłużająca się niegroźna infekcja, czy może reakcja alergiczna? To pytanie stawiał sobie chyba każdy z nas. Odpowiedzieć na nie może tylko lekarz specjalista, opierając się na wynikach testów. Warto jednak wyodrębnić pewien zespół objawów, mogących być wskazówką, że oto mamy do czynienia z alergią. Są to:
---- podrażnione i opuchnięte błony śluzowe jamy noso-gardzieli
---- łzawienie i pieczenie śluzówki oczu
---- wysypka
---- pokrzywka
---- nietypowe zmiany skórne

JAK Z TYM ŻYĆ
    
     Najlepszą, bo przyczynową metodą zwalczania wszelkich zaburzeń alergicznych jest unikanie bądź przerwanie kontaktu z alergenem. Niestety, przy uczuleniu na kurz czy roztocze jest to praktycznie nie możliwe. W przedszkolu, aby eliminować tego typu alergeny, używamy odkurzacza z filtrem wodnym. Obiecujący rodzaj terapii to tzw. odczulanie swoiste, polegające na stopniowym wprowadzaniu do ustroju małych, wzrastających dawek alergenów. Pozwala to wytworzyć przeciwciała blokujące, które łączą się z alergenem i unieczynniają go. W leczeniu alergii stosuje się również preparaty anafilaktyczne, środki rozszerzające oskrzela, leki przeciwzapalne i hormonalne. Te działania znoszą tylko objawy choroby, a nie jej przyczyny, które nie są w pełni znane.