Zabawy ortofoniczne

  REFERAT DLA RODZICÓW

      Zabawy rytmiczne mogą być powiązane z ćwiczeniami ortofonicznymi. Radosny charakter tych zabaw stwarza sprzyjające warunki dla tego rodzaju ćwiczeń. W zabawach rytmicznych przy muzyce uwzględniających ćwiczenie ortofoniczne możemy kształcić zarówno wrażliwość słuchową dziecka jak i dostarczać dzieciom wzorów prawidłowego wypowiadania głosek, zgłosek i słów. Możemy również stwarzać, okazję do ćwiczenia właściwego oddechu oraz rozwijać mięśnie narządów mowy dziecka poprzez ćwiczenie poszczególnych dźwięków mowy. Układając zabawy tego rodzaju należy planować włączenie takich głosek, które są charakterystyczne dla treści zabawy, a jednocześnie wiążą się z koniecznością ich dobrego opanowania dla prawidłowej wymowy dziecka. Zabawy tego typu można wykorzystać też jako ćwiczenie głosowe.

      W układzie zabawy powinno się znaleźć miejsce na naśladowanie głosem różnych zjawisk akustycznych, instrumentów muzycznych, głosów ptaków i zwierząt. W ćwiczeniach tych powinno się również uwzględniać różne nasilenie głosu aż do szeptu włącznie. Ze względu na konieczność ochrony głosu dziecka unikać należy okazji do zbytniego jego natężenia w krzykliwej mowie lub śpiewie. Nieprawdą jest, że dziecko w wieku przedszkolnym musi się wykrzyczeć. Nadmierny krzyk powoduje twarde ustawienie głosu, sprzyja zaczerwienieniu, nabrzmieniu i stanom zapalnym strun głosowych, powstawaniu guzków na strunach, co prowadzi do długotrwałego leczenia farmakologicznego. Z kolei rozpoczynanie mówienia w czasie trwania wydechu powoduje powstawanie przydechu, co w efekcie prowadzi do zniekształceń
      w sposobie wypowiadania m. in. mówienie ciche, niewyraźne, któremu towarzyszy szum wydychanego powietrza.
      Przykłady ćwiczeń ortofonicznych przy powtarzaniu głosek lub zestawień głosek.
  Naśladowanie np.:
  - piłowanie drzewa, kręcenie korbą szcz …….    szsz ……    żżż ……
  - świerszcz cyk, cyk ……
  - pszczoła bzz, bzz ……
  - żaba kum, kum …… rech, rech
  - traktor ter, ter ……
  - samolot wrr, wrr ……
  - kot miau, miau ……
  - pies hau, hau ……
  - płacz dziecka u u u .…..
  - usypianie a a a ……
  - kura ko, ko …… kurczęta pi, pi ……
  - samochód tu, tu, tu ……
  - wóz konny tur, tur, tur …...
  - miś mru, mru ……
  - pajac fik-mik, fik-mik ……
  - zajączek kic, kic ……
  - rower dzyń, dzyń, dzyń .…..
  - słowik plo, plo, plo ……
  - wrona kra, kra, kra ……
  - kukułka ku, ku, ku ……
  - bocian kle, kle, kle ……
  - wróbel ćwir, ćwir, ćwir ..….
  - gołąb gro-chu, gro-chu ……
  - pociąg pach, pach, pach ……
  - wycie wiatru wuuu ……
  - szum wietrzyka sz- sz-sz ……

      Nad prawidłowym kształtowaniem się i rozwojem mowy dziecka w domu powinni pracować wszyscy domownicy. Na mowę dziecka trzeba zwracać uwagę na każdym kroku, od małego uczyć prawidłowej wymowy przez dawanie właściwego wzorca przez wszystkich członków rodziny.   Literatura:
  1)    E. Sachajska – „Uczymy poprawnej wymowy” W-wa, WSiP 1982
  2)    K. Przybylska – „Zabawy i ćwiczenia muzyczno–ruchowe w klasach I–III” W-wa, WSiP 1975

  Opracowała: Anna Czyżkowska

  © 2018 Przedszkole 12. All Rights Reserved.

  Please publish modules in offcanvas position.