Przedszkole Miejskie nr 12 w Otwocku
 

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnymKiedy w po┼éowie lat 90 pojawi┼éy si─Ö w Polsce pierwsze, przeznaczone dla dzieci multimedialne programy edukacyjne, spotka┼éy si─Ö one raczej z ┼╝yczliwym, ale te┼╝ krytycznym przyj─Öciem. Zarzucano im niekiedy przerost formy nad tre┼Ťci─ů oraz liczne b┼é─Ödy metodyczne i techniczne. Krytykowano przyk┼éadanie zbyt du┼╝ej wagi do strony informatycznej produkt├│w w por├│wnaniu do ich u┼╝yteczno┼Ťci dydaktycznej. Mimo tych wad, znalaz┼éy one w┼Ťr├│d uczni├│w i nauczycieli wielu zwolennik├│w.
Zjawiskiem nierozerwalnie zwi─ůzanym z coraz powszechniejszym dost─Öpem dzieci do komputer├│w, zar├│wno w domach, jak i w szko┼éach, a wymagaj─ůcym odr─Öbnej analizy, jest zagadnienie wykorzystania sieci Internet w procesie nauczania i uczenia si─Ö. W tym referacie skupimy si─Ö na zagadnieniach zwi─ůzanych z edukacj─ů dzieci przedszkolnych i m┼éodszych klas szko┼éy podstawowej.
Wykorzystanie Internetu i komputerów w procesie kształcenia najmłodszych wzbudza wiele kontrowersji.
Przy podejmowaniu decyzji o dopuszczeniu naszych m┼éodszych pociech do komputera i Internetu nale┼╝y uwzgl─Ödni─ç ich potrzeby i upodobania. Konieczna jest tak┼╝e sta┼éa kontrola czasu sp─Ödzanego przed komputerem oraz program├│w czy stron internetowych, z kt├│rych dziecko korzysta. Dobrze jest samemu odnale┼║─ç interesuj─ůce strony i podsuwa─ç je dzieciom. Ma┼ée dziecko nie jest w stanie sprawnie porusza─ç si─Ö po sieci i odr├│┼╝ni─ç stron warto┼Ťciowych od internetowych ┼Ťmieci. Musimy mu zatem w tym pom├│c i pokierowa─ç jego poszukiwaniami. Ta rola nale┼╝y do rodzic├│w i wychowawc├│w. Dzieci zwykle ch─Ötnie interesuj─ů si─Ö komputerami i o wiele ┼éatwiej osi─ůgaj─ů w tym bieg┼éo┼Ť─ç. Jest to naszym zdaniem argument przemawiaj─ůcy za konieczno┼Ťci─ů kszta┼écenia i ci─ůg┼éego dokszta┼écania nauczycieli, ale tak┼╝e i rodzic├│w w tej dziedzinie, aby przynajmniej starali si─Ö dotrzyma─ç swoim wychowankom kroku w tym niezb─Ödnym procesie informatyzacji ┼╝ycia.

Rozpatruj─ůc argumenty za i przeciw wykorzystywania komputera i Internetu w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej warto przytoczy─ç kilka - naszym zdaniem - najwa┼╝niejszych. W przypadku argument├│w za na czo┼éo wysuwaj─ů si─Ö:
ÔÇó┬á┬á┬á "im wcze┼Ťniej tym lepiej" - obycie dziecka z komputerem zwi─ůzane jest z wykszta┼éceniem kultury informatycznej (dzieci ucz─ů si─Ö, jak pos┼éu┼╝y─ç si─Ö klawiatur─ů, myszk─ů, poznaj─ů prost─ů terminologi─Ö komputerow─ů);
ÔÇó┬á┬á┬á komputer umo┼╝liwia nam polisensoryczno┼Ť─ç przekazu (poznanie wielozmys┼éowe na etapie wczesnego rozwoju spe┼énia trudn─ů do przecenienia funkcj─Ö dydaktyczn─ů);
ÔÇó┬á┬á┬á komputer pobudza wielostronn─ů aktywno┼Ť─ç (poprzez cz─Öste interakcje wymusza dzia┼éania dziecka i nie pozwala na bierny odbi├│r przekazu). Aktywno┼Ť─ç ta mo┼╝e dotyczy─ç wspierania tw├│rczo┼Ťci graficznej, muzycznej, intelektualnej, a tak┼╝e gier zr─Öczno┼Ťciowych;
ÔÇó┬á┬á┬á ucz─ůc bawi - sprawia, ┼╝e nauka mo┼╝e by─ç przyjemna i atrakcyjna;
ÔÇó┬á┬á┬á stanowi pomoc dla dzieci ze specyficznymi trudno┼Ťciami w nauce (dysleksja, dysgrafia). Komputer mo┼╝e pe┼éni─ç tu rol─Ö pe┼énego cierpliwo┼Ťci, a jednocze┼Ťnie wymagaj─ůcego nauczyciela.
Z kolei w┼Ťr├│d argument├│w przeciw pojawiaj─ů si─Ö stwierdzenia:
ÔÇó┬á┬á┬á wiele z dzieci sp─Ödza zbyt du┼╝o czasu w ci─ůgu dnia przed komputerem, ograniczaj─ůc w ten spos├│b swoj─ů aktywno┼Ť─ç fizyczn─ů, kontakty z r├│wie┼Ťnikami czy rodzin─ů,
ÔÇó┬á┬á┬á dzieci w tym przedziale wiekowym s─ů bardziej podatne na przeniesienie zachowa┼ä i regu┼é post─Öpowania z gier komputerowych do ┼Ťwiata realnego; trudniej jest im, ni┼╝ ich starszym kolegom, oddzieli─ç ┼Ťwiat rzeczywisty od ┼Ťwiata fikcji,
ÔÇó┬á┬á┬á dzieci, zw┼éaszcza korzystaj─ůce z Internetu mog─ů ┼éatwiej napotka─ç tre┼Ťci, z kt├│rymi w tym wieku nie powinny si─Ö jeszcze zetkn─ů─ç i s─ů bardziej nara┼╝one na zewn─Ötrzne manipulacje.

Analizuj─ůc zasoby edukacyjne Internetu przeznaczone dla najm┼éodszych warto odpowiedzie─ç na kilka pyta┼ä:
ÔÇó┬á┬á┬á Czy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mog─ů znale┼║─ç dla siebie w sieci bogat─ů ofert─Ö edukacyjn─ů i rozrywkow─ů (zabawow─ů)?
ÔÇó┬á┬á┬á Czy s─ů strony-witryny stworzone wy┼é─ůcznie z my┼Ťl─ů o u┼╝ytkownikach w tym wieku?
ÔÇó┬á┬á┬á Czy ┼éatwo odnale┼║─ç te strony korzystaj─ůc z najcz─Ö┼Ťciej odwiedzanych katalog├│w i program├│w wyszukuj─ůcych?
ÔÇó┬á┬á┬á Czy nauczyciele lub rodzice mog─ů znale┼║─ç dla siebie w sieci materia┼éy i pomoce przydatne do pracy z dzie─çmi w tym wieku (dost─Öpne oprogramowanie, propozycje scenariuszy zaj─Ö─ç czy te┼╝ porady metodyczne)?
ÔÇó┬á┬á┬á Czy istnieje wiele stron internetowych, kt├│rych autorami lub wsp├│┼éautorami s─ů dzieci?
ÔÇó┬á┬á┬á Jakie tre┼Ťci prezentuj─ů te strony?

Do niedawna w polskim Internecie młodsze dzieci traktowane były po
macoszemu. Zasoby przeznaczone dla tej w┼éa┼Ťnie grupy wiekowej by┼éy stosunkowo ubogie. W ostatnim okresie notuje si─Ö jednak znacz─ůcy wzrost propozycji przeznaczonych dla tej cz─Ö┼Ťci u┼╝ytkownik├│w sieci. Wynika to bowiem z obni┼╝ania si─Ö wieku dzieci korzystaj─ůcych z Internetu, nie tylko w Stanach Zjednoczonych (gdzie ju┼╝ dwulatki s─ů ujmowane w oficjalnych statystykach), ale r├│wnie┼╝ i w naszym kraju. Komputery zago┼Ťci┼éy na sta┼ée w naszych domach, stanowi─ůc nieod┼é─ůczny element ┼Ťrodowiska, w kt├│rym dzieci si─Ö rozwijaj─ů i dorastaj─ů.
Analizuj─ůc edukacyjne zasoby Internetu przeznaczone dla dzieci mo┼╝na je rozpatrywa─ç w trzech aspektach, jako propozycje:
ÔÇó┬á┬á┬á dla dzieci,
ÔÇó┬á┬á┬á dla nauczycieli,
ÔÇó┬á┬á┬á dla rodzic├│w.

Internet dla dzieci.

Stron przeznaczonych dla dzieci w wieku od 3 do12 lat w polskim Internecie
mo┼╝na obecnie odnale┼║─ç wiele. Najcz─Ö┼Ťciej u┼╝ywane katalogi i programy wyszukuj─ůce po wpisaniu odpowiednich s┼é├│w kluczowych (np. "strony dla dzieci", "serwisy dla dzieci", "portale dla dzieci", itp.) wy┼Ťwietlaj─ů nam od kilku do kilkunastu trafnych pozycji. Niekt├│re z nich s─ů dopiero zwiastunami powstaj─ůcych stron, ale cz─Ö┼Ť─ç z nich jest ju┼╝ profesjonalnie przygotowywanymi portalami przeznaczonymi wy┼é─ůcznie dla odbiorc├│w w tym wieku. Charakteryzuj─ů si─Ö one ciekaw─ů i bogat─ů grafik─ů, mo┼╝na na nich znale┼║─ç wiele przedstawionych w formie zabaw i gier zada┼ä edukacyjnych. Zwykle bywaj─ů ┼éatwe i intuicyjne w obs┼éudze.
Obja┼Ťnienia do zabaw i gier prezentowane s─ů najcz─Ö┼Ťciej w formie tekstowej, dlatego te┼╝ w przypadku dzieci m┼éodszych konieczna jest pomoc starszych. Zabawy takie jak: uk┼éadanki, rozsypanki, puzzle, gry, kolorowanki, labirynty posiadaj─ůce walory kszta┼éc─ůce, mog─ů nie tylko zach─Öci─ç dziecko do pracy, ale r├│wnocze┼Ťnie mog─ů by─ç przez nie traktowane jako wspania┼éa zabawa. Pozwalaj─ů rozwija─ç umiej─Ötno┼Ť─ç logicznego my┼Ťlenia, ─çwicz─ů spostrzegawczo┼Ť─ç, refleks, koordynacj─Ö wzrokowo-ruchow─ů, ucz─ů post─Öpowa─ç wed┼éug ustalonych norm i zasad. Na wielu stronach mo┼╝emy odszuka─ç bogato ilustrowane bajki oraz opowiadania i wiersze dla dzieci.

Do wartych polecenia portali tworzonych z my┼Ťl─ů o najm┼éodszych nale┼╝─ů:
Zabawy (http://zabawy.pl/), Kolorowe Strony (http://www.dzieci.pl/), Wesołe Miasteczko (http://wesolemiasteczko.interia.pl/), Alik (http://www.alik.pl/), Dolinka http://www.dolinka.szkola.net/, Wyspa Dzieci (http://wyspa.interia.pl/), Misie (http://www.misie.com.pl/), Reporter Junior (http://www.junior.reporter.pl/), (http://zabawy.atyda.pl/).

Renomowane portale staraj─ů si─Ö, aby na ich stronach, zar├│wno dzieci, jak i
rodzice oraz nauczyciele znale┼║li linki do przydatnych dla nich stron. Portale dzieci─Öce, cz─Östo na wz├│r swoich doros┼éych odpowiednik├│w, ┼Ťwiadcz─ů podobne us┼éugi. Pozwalaj─ů swoim m┼éodym u┼╝ytkownikom na pogaduszki na czacie, wys┼éanie poczt├│wek do kole┼╝anek i koleg├│w lub cz┼éonkostwo w klubach. Niekt├│re witryny prosz─ů odwiedzaj─ůcych o zarejestrowanie si─Ö. Przy nast─Öpnym wej┼Ťciu taki u┼╝ytkownik jest rozpoznawany, sprawiaj─ůc ┼╝e kontakt ten przestaje by─ç anonimowy. R├│wnocze┼Ťnie wy┼Ťwietlane propozycje mog─ů by─ç modyfikowane w zale┼╝no┼Ťci od upodoba┼ä internauty. Osobn─ů,, do┼Ť─ç licznie reprezentowan─ů kategori─Ö stron WWW w Internecie, stanowi─ů strony, kt├│rych autorami lub wsp├│┼éautorami s─ů dzieci. Tematyka stron tworzonych przez dzieci (cz─Östo przy pomocy rodzic├│w lub starszego rodze┼ästwa) wi─ů┼╝e si─Ö najcz─Ö┼Ťciej z ich indywidualnymi zainteresowaniami. Prezentuj─ů na nich swoj─ů osob─Ö, swoich ulubie┼äc├│w - postacie z bajek i film├│w animowanych, w┼éasne prace plastyczne lub tw├│rczo┼Ť─ç literack─ů.
Z kolei na stronach MENiS-u (http://www.waw.men.pl/) uzyska─ç mo┼╝na wgl─ůd w oficjalne dokumenty oraz programy nauczania. Stworzona zosta┼éa r├│wnie┼╝ baza danych o multimedialnych ┼Ťrodkach dydaktycznych. Za pomoc─ů wyszukiwarki, podaj─ůc odpowiednie kryteria, odszuka─ç mo┼╝na propozycje program├│w komputerowych, rekomendowanych przez specjalist├│w - metodyk├│w.
Rodzice natomiast najcz─Ö┼Ťciej poszukuj─ů w sieci stron i miejsc, kt├│re mogliby bezpiecznie poleci─ç swoim dzieciom. Interesuj─ů ich r├│wnie┼╝ porady i artyku┼éy dotycz─ůce zdrowia, wychowania i kszta┼écenia dzieci, np. informacje o szko┼éach i przedszkolach (oferta programowa prezentowana na stronach WWW przedszkoli i szk├│┼é). Interesuj─ů si─Ö bezpiecze┼ästwem swoich pociech podczas pracy w sieci (np. programy filtruj─ůce tre┼Ťci niepo┼╝─ůdane). Internet mo┼╝e by─ç tak┼╝e ┼║r├│d┼éem nowych pomys┼é├│w, gdy wyczerpa┼éy si─Ö pok┼éady wyobra┼║ni podczas opowiadania cowieczornych bajek (Ilustrowane bajki i wiersze dla dzieci - http://biblioteka.pac.pl/, Holka - http://republika.pl/aholka/, Bajecznik - http://www.bajecznik.pl/, Bajeczny ┼Ťwiat - http://republika.pl/bajeczny_swiat/, WWW.bajka.pl - http://www.bajka.pl/, Bajki Jana Brzechwy - http://janbrzechwa.w.interia.pl/).
W wielu polskich serwisach dzieci─Öcych mo┼╝emy napotka─ç p├│┼ék─Ö z internetowymi ksi─ů┼╝eczkami dla najm┼éodszych. Internet mo┼╝e stanowi─ç r├│wnie┼╝ ostatni─ů desk─Ö ratunku, gdy nasze dziecko potrzebuje "natychmiast, do przeczytania na jutro" trudno osi─ůgalnej w bibliotece lektury szkolnej.
Z my┼Ťl─ů o zapracowanych rodzicach powsta┼éy strony, kt├│re udost─Öpniaj─ů teksty najpopularniejszych lektur i ich opracowa┼ä (np. Wirtualna p├│┼éeczka - http://dzieci.best.pl/, W─Ödr├│wka z komputerem po ┼Ťwiecie lektur klas I-III - http://republika.pl/iczapka/).

Osobnym zagadnieniem, kt├│re trudno pomin─ů─ç omawiaj─ůc tematyk─Ö
edukacyjnych zasob├│w Internetu jest wykorzystanie go w edukacji oraz komunikacji dzieci niepe┼énosprawnych. Stron po┼Ťwi─Öconych tej tematyce jest wiele (np. Strona dzieci sprawnych inaczej - http://www.dzieci.org.pl/). Pe┼éni─ů one funkcj─Ö integracyjn─ů. Dla dzieci niepe┼énosprawnych, cz─Östo zmuszonych do sp─Ödzania du┼╝ej ilo┼Ťci czasu we w┼éasnym domu, Internet staje si─Ö oknem na ┼Ťwiat. To, co dzieciom zdrowym uatrakcyjnia odwiedzanie sieci, dzieciom niepe┼énosprawnym umo┼╝liwia nawi─ůzywanie niezb─Ödnych do prawid┼éowego rozwoju kontakt├│w spo┼éecznych. Spotkania w sieci z r├│wie┼Ťnikami, gry on-line, wysy┼éanie korespondencji (e-maile, poczt├│wki internetowe) daj─ů takim dzieciom poczucie blisko┼Ťci z innymi osobami. Korzystne efekty terapeutyczne uzyskuje si─Ö te┼╝ wykorzystuj─ůc komputer na zaj─Öciach korekcyjno-kompensacyjnych. Wiele z gier i zabaw o charakterze edukacyjnym, kt├│re dost─Öpne s─ů na stronach internetowych z powodzeniem mo┼╝e by─ç wykorzystywana u dzieci dyslektycznych.

Na zakończenie pragnę przywołać pewne powszechnie znane twierdzenie, że
komputer i Internet stanowi─ů w naszych r─Ökach jedynie narz─Ödzie o wielkich mo┼╝liwo┼Ťciach, a spos├│b, w jaki go wykorzystamy w edukacji naszych dzieci, zale┼╝e─ç b─Ödzie od m─ůdro┼Ťci nas samych, czyli nauczycieli i rodzic├│w.

Bibliografia: Braun ÔÇô Ga┼ékowska M.: Gry komputerowe a psychika dziecka ÔÇ×Edukacja i dialogÔÇŁ 1997 nr 9 s.58-62.