Czy moje dziecko ma talent?

Redakcja: Dobrze, to w przedszkolu. A jak rodzice w domu mog─ů odnale┼║─ç talent dziecka?

Alina Markowska: Zanim dziecko p├│jdzie do przedszkola, rodzice sp─Ödzaj─ů z nim du┼╝o czasu. Dla ma┼éego dziecka najwa┼╝niejsza jest zabawa. Je┼Ťli b─Ödziemy uwa┼╝nie obserwowa─ç, czym i jak si─Ö bawi dziecko, to mo┼╝emy wy┼éowi─ç jego zainteresowania. Nie jest to ┼éatwa sztuka, poniewa┼╝ rodzice raczej nie maj─ů odniesienia do innych dzieci i ich os─ůdy cz─Östo nie s─ů obiektywne. Talenty najcz─Ö┼Ťciej ujawniaj─ů si─Ö w przedszkolu, czy w szkole, gdzie panie nauczycielki mog─ů por├│wna─ç, np. jak ┼Ťpiewa Ja┼Ť, a jak Krzy┼Ť.

Redakcja: Jak piel─Ögnowa─ç talenty?

Alina Markowska: O talenty niew─ůtpliwie trzeba dba─ç. Naukowcy niejednokrotnie udowodnili, ┼╝e je┼Ťli nie piel─Ögnujemy talent├│w, to one si─Ö usypiaj─ů. Je┼Ťli zauwa┼╝ymy, ┼╝e dziecko jest uzdolnione w jakiej┼Ť dziedzinie, to trafia na warsztaty, gdzie kszta┼éc─ů si─Ö dzieci o podobnych zainteresowaniach. S─ů k├│┼éka plastyczne, muzyczne, teatralne, literackie. Jaki┼Ť czas temu mieli┼Ťmy w przedszkolu wybitny talent matematyczny. Sze┼Ťcioletni ch┼éopiec potrafi┼é w pami─Öci dodawa─ç trzycyfrowe liczby do siebie. Oczywi┼Ťcie by┼é przez nas indywidualnie prowadzony, organizowali┼Ťmy mu specjalne zaj─Öcia, ┼╝eby jego zdolno┼Ťci matematyczne nie przepad┼éy.

Redakcja: Czym si─Ö r├│┼╝ni─ů zainteresowania od talentu?

Alina Markowska: U ma┼éych dzieci nie mo┼╝na jeszcze m├│wi─ç o talentach. Ma┼ée dzieci interesuj─ů si─Ö r├│┼╝nymi rzeczami. Jedne dziedziny ich interesuj─ů bardziej, a inne mniej. O talentach tak naprawd─Ö mo┼╝emy zacz─ů─ç m├│wi─ç w stosunku do dzieci szkolnych, kt├│re s─ů szczeg├│lnie uzdolnione w jakim┼Ť kierunku. Zdarzaj─ů si─Ö oczywi┼Ťcie wyj─ůtki, jak ten nasz matematyk, ale wiek przedszkolny to z regu┼éy jest za wcze┼Ťnie na wykrywanie talent├│w.

Redakcja: Co zrobić, gdy dziecko np. bardzo ładnie rysuje, a nie lubi tego robić?

Alina Markowska: Takie sytuacje zdarzaj─ů si─Ö niezwykle rzadko. Je┼Ťli dziecko nie lubi rysowa─ç, z regu┼éy robi to niestarannie. Je┼Ťli co┼Ť komu┼Ť wychodzi, to z regu┼éy lubi to robi─ç, bo jest chwalony, dzi─Öki czemu wie, ┼╝e w danej dziedzinie jest dobry. Je┼Ťli ju┼╝ jednak zdarzy si─Ö taka sytuacja, to na pewno nie wolno dziecka do niczego zmusza─ç. Je┼Ťli b─Ödziemy dziecko naciska─ç, ┼╝e ┼éadnie rysuje i powinno to robi─ç, to mo┼╝emy mu skutecznie to obrzydzi─ç. Je┼Ťli b─Ödziemy tolerancyjni, to jest szansa, ┼╝e sam kiedy┼Ť doro┼Ťnie do tego i odkryje, ┼╝e jest mu dobrze z tym, ┼╝e ┼éadnie rysuje i polubi t─Ö czynno┼Ť─ç.

Redakcja: Czy talent├│w u dzieci nale┼╝y szuka─ç, czy same si─Ö objawiaj─ů?

Alina Markowska: Czasami zdarza si─Ö, ┼╝e dziecko nie ujawnia swoich talent├│w. Bywa te┼╝ tak, ┼╝e talent u dziecka wykszta┼éca si─Ö w p├│┼║niejszym okresie jego rozwoju. W naszym przedszkolu mamy zwyczaj, ┼╝e na koniec zer├│wki organizujemy przes┼éuchania, na kt├│re zapraszamy przedstawicieli szko┼éy muzycznej, kt├│rzy s─ů w stanie wychwyci─ç, kt├│re dzieci maj─ů talent muzyczny. Bywa, ┼╝e opinie ekspert├│w ze szko┼éy muzycznej s─ů dla rodzic├│w zaskoczeniem, bo nigdy nie podejrzewali, ┼╝e ich dziecko mo┼╝e mie─ç uzdolnienia muzyczne.

Redakcja: W jakim wieku mo┼╝na zauwa┼╝y─ç talent u dziecka?

Alina Markowska: Du┼╝o zale┼╝y od samego dziecka. Wa┼╝ne jest te┼╝ to, czy rodzice dok┼éadnie obserwuj─ů jego rozw├│j. Je┼Ťli rodzice bacznie przygl─ůdaj─ů si─Ö swojemu dziecku, to talent mo┼╝e by─ç zauwa┼╝ony znacznie wcze┼Ťniej. Nie ma granicy, kt├│ra m├│wi, ┼╝e np. u trzylatka mo┼╝na zaobserwowa─ç jaki┼Ť talent. U ka┼╝dego dziecka rozwija si─Ö to indywidualnie.